Komend jaar willen wij als kring de Verbeelding invulling gaan geven aan het vasten (to fast in het Engels) in de 40-dagen tijd. Om dat voornemen alvast te delen en andere kringen gelegenheid te geven om mee te doen en zich daarop voor te bereiden willen we alvast deze aankonding doen. Een soort ‘advent’tentie dus.
Waarom ik wil vasten
Een van onze kringavonden het afgelopen jaar ging over "vasten". Dat heeft mij aan het denken gezet. Ik ben al mijn leven lang lid van de kerk, maar sinds de coronaperiode kom ik niet meer zo vaak in de kerk. Toch voel en vind ik mijzelf nog altijd een christen. Via mijn kring (de Verbeelding) ben ik nog wel verbonden met onze kerk en heb ik een plek waar ik met medechristenen en mede-zoekenden mijn geloof kan delen en geloofsgroei mag ervaren. Maar daarbuiten slokt het dagelijks leven mij ook zo gemakkelijk weer op en voor ik het weet verstrijken de dagen en geef ik minder invulling aan mijn geloof dan ik zou willen.
Een soort rode draad in onze kringbijeenkomsten van het afgelopen jaar is het verliezen en herontdekken van rituelen in het christelijk geloof (en met name in onze protestantse traditie) en in onze maatschappij. Rituelen die vaak doorspekt zijn met prachtige betekenis. Het vasten is ook een ritueel dat we vroeger als christenen vaker deden en meer een vast onderdeel was van het christelijk leven. Pasen is nog altijd het hoogtepunt van mijn christen-zijn, maar de aanloop daarnaartoe heb ik de afgelopen jaren niet zo bewust ervaren. Komend jaar wil ik dat dan ook anders doen. Door het vasten wil ik mijn focus en leven eerder en bewuster op Pasen richten. Door in het dagelijks leven iets te laten (en wellicht ook zaken juist bewust WEL te doen) wil ik meer ruimte creëren om God in mijn leven toe te laten. Over het HOE ben ik nog niet uit, dat wil ik komende tijd gaan bedenken.
Waarom wij willen vasten
Tijdens de eerdergenoemde kringavond kwamen we tot de ontdekking dat niet alleen ik, maar wij allemaal (dus als kring) invulling willen geven aan het vasten in de 40-dagen tijd. Daarom gaat onze kring de Verbeelding in de 40-dagen-tijd van 2026 bewust bezig met vasten. We vinden het erg mooi dat ieder op zijn eigen manier invulling kan geven aan vasten, maar dat je toch onderling sterke verbondenheid kan ervaren in de wetenschap dat je het ook samen doet.
En omdat we een gemeente van kringen zijn, leek het ons mooi dat we vanuit onze kring het een en ander rond ons voornemen delen, zodat we kunnen bijdragen aan het gemeente-zijn.
Wij willen als kring ook wat voorbereiden voor iedereen die deel wil nemen. Meer informatie daarover volgt op een later moment in het nieuwe jaar.
De 40 dagen-tijd start op 18 februari 2026.
Is uw/jouw kring geïnteresseerd? Zou je kring misschien zelfs mee willen doen? Dan bij deze alvast het materiaal dat we hebben gebruikt op onze kringavond over vasten. Je kunt het als kring gebruiken om over vasten te denken en te praten in de aanloop naar 18 februari. Er staat vast nog een kringbijeenkomst gepland voor die tijd…
Christiaan Vrijhof
Kring vasten
Inleiding over vasten